Câștigă Simona Halep Australian Open în premieră?

Scris de Laur198527/01/2020

Ajunsă în faza sferturilor de finală, competiția feminină de la Australian Open 2020 pare, din perspectiva Betano, o luptă în trei între Ashleigh Barty, Petra Kvitova și Simona Halep. Cele trei sunt singurele favorite care și-au câștigat sferturile de tablou, iar Simona are o serie de avantaje în fața competitoarelor rămase în concurs.

Sofia Kenin, Ons Jabeur și Anett Kontaveit și-au făcut loc între ultimele opt cu eticheta de surprize, luând locurile pe tablou ale favoritelor Naomi Osaka, Serena Williams sau Belinda Bencic. Pentru o imagine completă, lor li se adaugă Garbine Muguruza, „aterizată” de pe sfertul de tablou al Elinei Svitolina, și rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova, cea care a „furat” sfertul de tablou dominat de Karolina Pliskova.

Astfel, prima semifinală se va juca între învingătoarele meciurilor Barty – Kvitova și Kenin – Jabeur, iar a doua va însemna o bătălie între jucătoarele care triumfă în partidele Halep – Kontaveit și Muguruza – Pavlyuchenkova.

Barty și Halep, favoritele cotelor

Dacă la început Serena Williams și Naomi Osaka aveau întâietate în topul favoritelor cotelor la pariuri sportive online, ierarhia a fost răsturnată de surprizele din competiția feminină. Lider mondial și favorită unu la câștigarea unui prim Grand Slam pe tărâm propriu, Ashleigh Barty a avut un traseu solid, fără mari sincope, care a propulsat-o la egalitate cu Simona Halep.

Argumentele româncei?

În primul rând traiectoria fără set pierdut, dar și două indicii importante: experiența în fazele finale ale turneelor de Grand Slam și scorul întâlnirilor directe cu toate celelalte jucătoare aflate pe tablou.

Halep și Kvitova, singurele cu finală la Antipozi

Din punct de vedere al experienței meciurilor cu adevărat mari la Australian Open, doar Petra Kvitova se poate compara cu Simona Halep. În timp ce constănțeanca a pierdut finala din 2018 cu Caroline Wozniacki, cehoaica a cedat ultimul act chiar anul trecut, contra lui Naomi Osaka.

În schimb, Barty, Muguruza și Pavlyuchenkova nu au trecut de faza sferturilor de finală, iar Kenin, Jabeur și Kontaveit au stabilit, prin accederea în ultimele opt din 2020, cel mai bun rezultat al carierei la Openul Vesel.

Simona Halep și Petra Kvitova au o rivalitate veche. Se pot întâlni și în finala AO 2020