Jocurile Olimpice – Tokyo 2020

Jocurile Olimpice 2020 vor porni în sfârșit la drum după un an de amânare din cauza pandemiei. Chiar dacă atmosfera de la fața locului va fi puțin mai diferită față de precedentele ediții ale Olimpiadei, Tokyo 2020 se anunță a fi o competiție plină de evenimente interesante. În continuare îți vom prezenta un ghid complet pentru a avea la dispoziție toate informațiile necesare înainte de startul celui mai așteptat eveniment sportiv al anului.

1. Jocurile Olimpice 2020 au devenit Jocurile Olimpice 2021

Această ediție a Olimpiadei a fost amânată cu un an, la fel ca și multe alte competiții importante care au fost planificate în 2020. În ciuda amânării, nici ediția Tokyo 2021 nu scapă de restricțiile impuse de autoritățile locale. Veste bună este aceea că niponii au anunțat că evenimentele se vor desfășura cu spectatori în tribune.

La fiecare eveniment în parte se poate umple până la 50% din capacitatea arenei, însă până la un număr maxim de 10.000 de spectatori. Această limită ar putea fi schimbată până la startul Tokyo 2021, în funcție de evoluția pandemiei. Cert este că în tribune se vor afla doar spectatori din Japonia, iar aceștia nu au voie să scandeze sau să încurajeze sportivii pe parcursul competițiilor pentru a reduce riscul de contaminare.

UPDATE 8 iulie: Tamayo Marukawa, ministrul pentru Jocurile Olimpice, a anunțat astăzi că Olimpiada 2021 se va disputa fără spectatori din cauza faptului că s-a instaurat din nou starea de urgență în regiunea Tokyo.

2. Când încep Jocurile Olimpice de vară de la Tokyo?

14
Days
.
 
06
Hours
.
 
08
Minutes
.
 
17
Seconds

You missed out!

Jocurile Olimpice 2021 se vor desfășura în perioada 23 iulie - 8 august. Ca de obicei, vor fi câteva sporturi care își încep activitatea înainte de ceremonia de deschidere. Fotbalul și softball-ul au programate primele meciuri încă din 21 iulie, în timp ce în ziua festivității de deschidere se vor mai desfășura serii de calificare la canotaj, dar și ranking round-ul la tir cu arcul individual.

Practic ziua în care încep Jocurile Olimpice este 23 iulie, chiar dacă au loc evenimente și pe 21 și 22 iulie.

Un alt lucru important de știut pentru fanii din România este acela că acțiunea de la Jocurile Olimpice 2020 va începe zilnic de la ora 02:30 noaptea. Evenimentele se vor întinde până în jur de ora României 18:00, iar majoritatea competițiilor la care se vor acorda medalii sunt programate la o ora decentă pentru noi.

3. Jocurile Olimpice din Japonia 2021 la TV

Jocurile Olimpice 2020 vor fi transmise în România de către TVR și Eurosport. Ca de obicei, Televiziunea Națională va pune accentul pe competițiile la care vor participa sportivii români, însă va transmite și evenimentele la care se vor decerna medalii. Eurosport va avea o arie de acoperire ceva mai mare, la fel cum ne-a obișnuit de fiecare dată când a transmis Jocurile Olimpice.

Olimpiada 2021 poate fi urmărită ușor și în mediul online. Platforma TVR+ le stă la dispoziție gratuit tuturor românilor. Și Eurosport ne oferă platforma Eurosport Player, care este contra cost. Pe acest player sunt transmise însă absolut toate evenimentele, iar prețul pe lună este unul decent.

4. Jocurile Olimpice în oferta caselor de pariuri

La cele mai bune case de pariuri online vom putea paria pe majoritatea competițiilor olimpice. De exemplu pe această pagină ai deja posibilitatea să pariezi pe competiții precum atletism, înot, tir sportiv, tir cu arcul, karate și multe altele.

Vei putea paria inclusiv pe numărul de medalii pe care le va obține România la Tokyo, variantele fiind peste 2.5 medalii (cota 2.15), respectiv sub 2.5 medalii (cota 1.65). 

Și dacă tot sunt la capitolul sportivi români la Olimpiada 2020 trebuie să-ți spun că în proba de Spadă individual feminin Ana Maria Brânză este principala favorită la cucerirea medaliei de aur, cu o cotă de doar 1.50.

Dacă vrei să joci pariuri pe Olimpiadă îți recomand să dai CLICK AICI și să deschizi cont la agenția de pariuri. Vei primi 2 bonusuri atunci când faci prima depunere: 100% până la 500 RON + pariu gratuit de până la 500 RON!

Cu siguranță vei putea paria pe evenimentele de la Jocurile Olimpice și la alte agenții de pariuri, dar cea mai bună ofertă o vei găsi la casa al cărei link îl poți accesa puțin mai sus.

5. Ponturi pariuri Olimpiada 2020

În secțiunea Ponturi pariuri Jocurile Olimpice tipsterii Biletu-Zilei.com vor analiza în mod special meciurile de fotbal, tenis, baschet și handbal de la Olimpiadă. N-ar fi însă exclus să avem ponturi și din alte sporturi olimpice, mai ales din cele în care sunt implicate sportivi români.

6. Locațiile unde se vor disputa evenimentele de la Tokyo 2021

locatii evenimente tokyo 2020
  • National Stadium - capacitate: 68.000 (festivitățile de deschidere și de închidere, atletism, fotbal)
  • Yoyogi National Gymnasium - capacitate: 13.291 (handbal)
  • Ryogoku Kokugikan - capacitate: 11.098 (box)
  • Nippon Budokan - capacitate: 14.471 (judo, karate)
  • Tokyo International Forum - capacitate: 5.012 (haltere)
  • Kasai Rinkai Park - capacitate: 8.000 (canoe slalom)
  • Oi Hockey Stadium - capacitate: 15.000 (hochei pe iarbă)
  • Tokyo Aquatics Centre - capacitate: 15.000 (natație)
  • Tokyo Tatsumi International Swimming Center - capacitate: 3.635 (polo)
  • Yumenoshima Park - capacitate: 7.000 (tir cu arcul)
  • Ariake Arena - capacitate: 12.000 (volei)
  • Ariake Urban Sports Park - capacitate: 6.000 (BMX, skateboarding)
  • Ariake Gymnastics Centre - capacitate: 10.000 (gimnastică)
  • Ariake Coliseum - capacitate: 20.000 (tenis)
  • Odaiba Marine Park - capacitate: 5.000 (triatlon, înot maraton)
  • Shiokaze Park - capacitate: 12.000 (volei pe plajă)
  • Central Breakwater and Sea Forest Waterway - capacitate: 20.000 (echitație, canotaj, canoe sprint)
  • Aomi Urban Sports Park - capacitate: 5.000 (baschet 3x3, cățărare)
  • Camp Asaka - capacitate: 3.200 (tir)
  • Musashino Forest Sports Plaza - capacitate: 10.000 (pentatlon modern, badminton)
  • Tokyo Stadium - capacitate: 49.970 (fotbal, pentatlon modern, rugby în 7)
  • Saitama Super Arena - capacitate: 22.000 (baschet)
  • Enoshima - capacitate: 10.000 (navigație)
  • Makuhari Messe - capacitate: 6.000 (scrima, taekwondo), 8.000 (lupte)
  • Baji Koen Equestrian Park, Setagaya - capacitate: 9.300 (echitație)
  • Kasumigaseki Country Club - capacitate: 30.000 (golf)
  • Izu Velodrome, Shizuoka - capacitate: 5.000 (ciclism pe velodrome)
  • Izu Mountain Bike Course, Shizuoka - capacitate: 11.500 (mountain bike)
  • Yokohama Stadium - capacitate: 30.000 (baseball, softball)
  • Fukushima Azuma Baseball Stadium - capacitate: 30.000 (baseball, softball)
  • Fuji International Speedway - capacitate: 22.000 (ciclism)
  • Odori Park - capacitate: 17.300 (maraton și marș)
  • Tsurigasaki Surfing Beach, Chiba - capacitate: 6.000 (surf)
  • International Stadium Yokohama - capacitate: 70.000 (fotbal)
  • Saitama Stadium - capacitate: 62.000 (fotbal)
  • Miyagi Stadium - capacitate: 49.000 (fotbal)
  • Kashima Soccer Stadium - capacitate: 40.728 (fotbal)
  • Sapporo Dome - capacitate: 42.000 (fotbal)

7. Sporturile de la Olimpiada 2021

7.1 Atletism (30 iulie - 8 august)

  • 100 m (masculin și feminin)
  • 200 m (masculin și feminin)
  • 400 m (masculin și feminin)
  • 800 m (masculin și feminin)
  • 1.500 m (masculin și feminin)
  • 5.000 m (masculin și feminin)
  • 10.000 m (masculin și feminin)
  • 100 m garduri (feminin)
  • 110 m garduri (masculin)
  • 400 m garduri (masculin și feminin)
  • 3.000 m obstacole (masculin și feminin)
  • 4 x 100 m (masculin și feminin)
  • 4 x 400 m (masculin, feminin și mixt)
  • maraton (masculin și feminin)
  • 20 km mars (masculin și feminin)
  • 50 km mars (masculin)
  • decatlon (masculin)
  • heptatlon (feminin)
  • săritura în înălțime (masculin și feminin)
  • săritura cu prăjina (masculin și feminin)
  • săritura în lungime (masculin și feminin)
  • triplu salt (masculin și feminin)
  • aruncarea greutatii (masculin și feminin)
  • aruncarea discului (masculin și feminin)
  • aruncarea ciocanului (masculin și feminin)
  • aruncarea sulitei (masculin și feminin)

7.2 Badminton (24 iulie - 2 august)

  • individual (masculin și feminin)
  • dublu (masculin și feminin)
  • dublu mixt

7.3 Baschet (24 iulie - 8 august)

  • echipe (masculin și feminin)
  • 3x3 (masculin și feminin)

7.4 Baseball masculin (28 iulie - 7 august)

7.5 Softball feminin (21 - 27 iulie)

7.6 Box (24 iulie - 8 august)

  • muscă (masculin și feminin)
  • pană (masculin și feminin)
  • semiușoară (masculin și feminin)
  • semi-mijlocie (masculin și feminin)
  • mijlocie (masculin și feminin)
  • semigrea (masculin)
  • grea (masculin)
  • supergrea (masculin)

7.7 Caiac-canoe (25 iulie - 7 august)

  • slalom C-1 (masculin și feminin)
  • slalom K-1 (masculin și  feminin)
  • K-4 500 m (masculin și feminin)
  • K-1 200 m (masculin și feminin)
  • C-1 200 m (feminin)
  • C-1 1.000 m (masculin)
  • C-2 500 m (feminin)
  • C-2 1.000 m (masculin)
  • K-1 500 m (feminin)
  • K-1 1.000 m (masculin)
  • K-2 500 m (feminin)
  • K-2 1.000 m (masculin)

7.8 Canotaj (23 - 30 iulie)

  • simplu vâsle (masculin și feminin)
  • dublu vâsle (masculin și feminin)
  • patru vâsle (masculin și feminin)
  • dublu vâsle categorie ușoară (masculin și feminin)
  • dublu rame (masculin și feminin)
  • patru rame (masculin și feminin)
  • 8+1 (masculin și feminin)

7.9 Ciclism (24 iulie - 8 august)

  • cursa pe șosea (masculin și feminin)
  • contratimp pe șosea (masculin și feminin)
  • mountain bike (masculin și feminin)
  • cursa BMX (masculin și feminin)
  • BMX freestyle (masculin și feminin)
  • sprint (masculin și feminin)
  • sprint pe echipe (masculin și feminin)
  • keirin (masculin și feminin)
  • urmărire pe echipe (masculin și feminin)
  • madison (masculin și  feminin)
  • omnium (masculin și feminin)

7.10 Echitație (24 iulie - 7 august)

  • dresaj (individual și pe echipe)
  • întreceri (individual și pe echipe)
  • sărituri (individual și pe echipe)

7.11 Hochei pe iarbă  masculin și feminin (24 iulie - 6 august)

7.12 Fotbal masculin și feminin (21 iulie - 7 august)

7.13 Gimnastică (24 iulie - 8 august)

  • trampolină (masculin și feminin)
  • ritmica individual compus (feminin)
  • ritmica echipe (feminin)
  • individual compus (masculin și feminin)
  • echipe (masculin și feminin)
  • sărituri (masculin și feminin)
  • sol (masculin și feminin)
  • paralele (masculin și feminin)
  • cal cu mânere (masculin)
  • inele (masculin)
  • bara fixa (masculin)
  • bârnă (feminin)

7.14 Golf masculin și feminin (29 iulie - 4 august)

7.15 Haltere (24 iulie - 4 august)

haltere jocurile olimpice 2021
  • 61 kg (masculin)
  • 67 kg (masculin)
  • 73 kg (masculin)
  • 81 kg (masculin)
  • 96 kg (masculin)
  • 109 kg (masculin)
  • +109 kg (masculin)
  • 49 kg (feminin)
  • 55 kg (feminin)
  • 59 kg (feminin)
  • 64 kg (feminin)
  • 76 kg (feminin)
  • 87 kg (feminin)
  • +87 kg (feminin)

7.15 Handbal masculin și feminin (24 iulie - 8 august)

7.16 Înot sincron (2 - 8 august)

  • duet si echipe (feminin)

7.17 Judo (24 - 31 iulie)

  • echipe (mixt)
  • 60 kg (masculin)
  • 66 kg (masculin)
  • 73 kg (masculin)
  • 81 kg (masculin)
  • 90 kg (masculin)
  • 100 kg (masculin)
  • +100 kg (masculin)
  • 48 kg (feminin)
  • 52 kg (feminin)
  • 57 kg (feminin)
  • 63 kg (feminin)
  • 70 kg (feminin)
  • 78 kg (feminin)
  • +78 kg (feminin)

7.18 Karate (5 - 7 august)

  • kata (masculin și feminin)
  • 67 kg (masculin)
  • 75 kg (masculin)
  • +75 kg (masculin)
  • 55 kg (feminin)
  • 61 kg (feminin)
  • +61 kg (feminin)

7.19 Lupte (1 - 7 august)

  • 57 kg libere (masculin)
  • 65 kg libere (masculin)
  • 74 kg libere (masculin)
  • 86 kg libere (masculin)
  • 97 kg libere (masculin)
  • 125 kg libere (masculin)
  • 50 kg libere (feminin)
  • 53 kg libere (feminin)
  • 57 kg libere (feminin)
  • 62 kg libere (feminin)
  • 68 kg libere (feminin)
  • 76 kg libere (feminin)
  • 60 kg greco-romane (masculin)
  • 67 kg greco-romane (masculin)
  • 77 kg greco-romane (masculin)
  • 87 kg greco-romane (masculin)
  • 97 kg greco-romane (masculin)
  • 130 kg greco-romane (masculin)

7.20 Înot (24 iulie - 5 august)

  • 50 m liber (masculin și feminin)
  • 100 m liber (masculin și feminin)
  • 200 m liber (masculin și feminin)
  • 400 m liber (masculin și feminin)
  • 800 m liber (masculin și feminin)
  • 1500 m liber (masculin și feminin)
  • 100 m bras (masculin și feminin)
  • 200 m bras (masculin și feminin)
  • 100 m fluture (masculin și feminin)
  • 200 m fluture (masculin și feminin)
  • 100 m spate (masculin și feminin)
  • 200 m spate (masculin și feminin)
  • 200 m mixt (masculin și feminin)
  • 400 m mixt (masculin și feminin)
  • 4 x 100 m liber (masculin și feminin)
  • 4 x 100 m mixt (masculin, feminin și mixt)
  • 4 x 200 m liber (masculin și feminin)
  • 10 km maraton (masculin și feminin)

7.21 Navigație (25 iulie - 4 august)

  • RS:X (masculin și feminin)
  • 470 (masculin și feminin)
  • Nacra17 (mixt)
  • laser (masculin)
  • finn (masculin)
  • 49er (masculin)
  • laser radial (feminin)
  • 49erFX (feminin)

7.22 Pentatlon modern masculin și feminin (5 - 7 august)

7.23 Polo masculin și feminin (24 iulie - 8 august)

7.24 Rugby în 7  masculin și feminin (26 - 31 iulie)

7.25 Sărituri în apa (25 iulie - 7 august)

  • trambulină 3 m individual (masculin și feminin)
  • trambulină 3 m sincron (masculin și feminin)
  • platformă 10 m individual (masculin și feminin)
  • platformă 10 m sincron (masculin și feminin)

7.26 Scrimă (24 iulie - 1 august)

  • spadă individual (masculin și feminin)
  • spadă echipe (masculin și feminin)
  • floretă individual (masculin și feminin)
  • floretă echipe(masculin și feminin)
  • sabie individual (masculin și feminin)
  • sabie echipe (masculin și feminin)

7.27 Skateboarding (25 iulie - 5 august)

  • parc (masculin și feminin)
  • strada (masculin și feminin)

7.28 Cățărare masculin și feminin (3 - 6 august)

7.29 Surfing masculin și feminin (26 - 29 iulie)

7.30 Taekwondo (24 - 27 iulie)

  • 58 kg (masculin)
  • 68 kg (masculin)
  • 80 kg (masculin)
  • +80 kg (masculin)
  • 49 kg (feminin)
  • 57 kg (feminin)
  • 67 kg (feminin)
  • +67 kg (feminin)

7.31 Tenis (24 iulie - 1 august)

  • simplu (masculin și feminin)
  • dublu (masculin și feminin)
  • dublu mixt

7.32 Tenis de masa (24 iulie - 6 august)

  • individual (masculin și feminin)
  • echipe (masculin și feminin)
  • dublu mixt

7.33 Tir (24 iulie - 2 august)

  • 50 m pușcă trei poziții (masculin și feminin)
  • 10 m pușcă aer comprimat (masculin, feminin și mixt)
  • 25 m pistol (feminin)
  • 25 m pistol foc rapid (masculin)
  • 10 m pistol cu aer comprimat (masculin, feminin și mixt)
  • trap (masculin, feminin și mixt)
  • skeet (masculin și feminin)

7.34 Tir cu arcul (23 - 31 iulie)

  • individual (masculin și feminin)
  • echipe (masculin, feminin și mixt)

7.35 Triatlon masculin, feminin și mixt (26 - 31 iulie)

7.36 Volei (24 iulie - 8 august)

  • în sală (masculin și feminin)
  • pe plajă (masculin și feminin)

8. Sporturi noi la Jocurile Olimpice 2020

catarare olimpiada 2021
  • cățărare 
  • karate
  • skateboarding
  • surfing

9. Program zilnic Jocurile Olimpice 2021

9.1 Program 21 iulie

  • Softball: începe faza grupelor
  • Fotbal: începe faza grupelor (feminin)

9.2 Program 22 iulie

  • Fotbal: începe faza grupelor (masculin)

9.3 Program 23 iulie

  • Festivitatea de deschidere
  • Tir cu arcul: startul competițiilor
  • Canotaj: startul competițiilor

9.4 Program 24 iulie

  • Gimnastică artistică: startul competițiilor
  • Badminton: începe faza grupelor la simplu și dublu
  • Baschet (3x3): începe faza grupelor
  • Volei pe plajă: începe faza grupelor
  • Box: startul competițiilor
  • Ciclism: cursa masculină de șosea
  • Echitație: startul competițiilor
  • Scrimă: sabie masculin și spadă feminin
  • Handbal:  începe faza grupelor (masculin)
  • Hochei pe iarbă: începe faza grupelor
  • Haltere: startul competițiilor
  • Judo: 48 kg feminin și 60 kg masculin
  • Tir sportiv: pușcă cu aer comprimat 10m feminin și pistol cu aer comprimat 10m masculin
  • Înot: startul competițiilor
  • Tenis de masă: startul competițiilor
  • Taekwondo: 49 kg feminin și 58 kg masculin
  • Tenis: startul competițiilor
  • Volei: începe faza grupelor (masculin)
  • Polo: începe faza grupelor (feminin)
  • Haltere: 49 kg feminin

9.5 Program 25 iulie

  • Tir cu arcul: finala pe echipe feminin
  • Baschet: începe faza grupelor
  • Canoe slalom: startul competițiilor
  • Ciclism: cursa feminină de șosea
  • Sărituri în apă: finală trambulină 3 m sincron feminin
  • Scrimă: floretă feminin și spadă masculin
  • Handbal: începe faza grupelor (feminin)
  • Judo: 52 kg feminin și 66 kg masculin
  • Navigație: startul competițiilor
  • Tir: pușcă cu aer comprimat 10m masculin și pistol cu aer comprimat 10m feminin
  • Skateboard: concursul de stradă masculin
  • Surf: startul competițiilor
  • Înot: finale la 400 m mixt masculin si feminin, 400 m liber masculin și 4x100 m feminin
  • Taekwondo: 57 kg feminin și 68 kg masculin
  • Volei: îîncepe faza grupelor (feminin)
  • Polo: începe faza grupelor (masculin)
  • Haltere: 61 kg și 67 kg masculin

9.6 Program 26 iulie

  • Tir cu arcul: finala pe echipe masculin
  • Gimnastică artistică: finala pe echipe la masculin
  • Baschet: începe faza grupelor (feminin)
  • Canoe slalom: finala canoe 1 masculin
  • Ciclism: mountain bike masculin
  • Sărituri în apă: finala platformă 10 m sincron masculin
  • Scrimă: sabie feminin și floretă masculin
  • Judo: 57 kg feminin și 73 kg masculin
  • Rugby: începe faza grupelor (masculin)
  • Tir sportiv: skeet masculin și feminin
  • Skateboard: concursul de stradă feminin
  • Înot: finale la 100 m fluture feminin, 100 m bras masculin, 400 m liber feminin, 4x100m liber
  • Tenis de masă: finala la dublu mixt
  • Taekwondo: 67 kg feminin și 80 kg masculin
  • Triatlon: cursa masculină
  • Haltere: 55 kg feminin

9.7 Program 27 iulie

  • Gimnastică artistică: finala pe echipe la feminin
  • Canoe slalom: finala K1 feminin
  • Ciclism: mountain bike feminin
  • Sărituri în apă: finala la platformă 10 m sincron feminin
  • Echitație: finala pe echipe
  • Scrimă: echipe spadă feminin
  • Judo: 63 kg feminin și 81 kg masculin
  • Tir sportiv: pistol cu aer comprimat mixt
  • Softball: finala
  • Înot: finale la 200 m liber masculin, 100 m spate masculin si feminin, 100 m bras feminin
  • Taekwondo: +67 kg feminin și +80 kg masculin
  • Triatlon: cursa feminină
  • Haltere: 59 feminin si 64 kg feminin

9.8 Program 28 iulie

  • Gimnastică artistică: finala la individual compus masculin
  • Baseball: începe faza grupelor (masculin)
  • Baschet (3x3): finalele
  • Canotaj: finale la dublu vâsle și patru rame
  • Ciclism: contratimpul masculin și feminin
  • Sărituri în apă: finala la trambulină 3 m sincron masculin
  • Echitație: finala individuală
  • Scrimă: echipe sabie masculin
  • Judo: 70 kg feminin și 90 kg masculin
  • Rugby: finalele la masculin
  • Surf: finalele
  • Înot: finale la 200 m liber feminin, 200 m fluture masculin, 200 m mixt feminin, 1500 m liber feminin, 4 x 200m liber masculin
  • Haltere: 73 kg masculin

9.9 Program 29 iulie

  • Gimnastică artistică: finala la individual compus feminin
  • Canoe slalom: finala C1 feminin
  • Ciclism, curse BMX: startul competiției
  • Scrimă: echipe floretă feminin
  • Golf: prima zi la masculin
  • Judo: 78 kg feminin și 100 kg masculin
  • Canotaj: finalele individuale, dublu rame, dublu vâsle categorie ușoară
  • Rugby: începe gaza grupelor (feminin)
  • Tir: trap
  • Înot: finale la 800 m liber masculin, 200 m bras masculin, 200 m fluture feminin, 100 m liber masculin, 4 x2 00 m liber feminin
  • Tenis de masă: finalele individuale feminine

9.10 Program 30 iulie

  • Tir cu arcul: finalele la individual feminin
  • Atletism: finala la 10.000 m final masculin
  • Badminton: finalele la dublu mixt
  • Canoe slalom: finala la K1 masculin
  • Ciclism, curse BMX: finalele
  • Echitație, evenimente: startul competiției
  • Scrimă: echipe spadă masculin
  • Judo: +78 kg feminin și +100 kg masculin
  • Canotaj: finale la simplu si 8+1
  • Tir sportiv: pistol 25 m feminin
  • Înot: finale la 200m bras feminin, 200m spate masculin, 100m liber feminin, 200m mixt masculin
  • Tenis de masă: finale la simplu masculin
  • Tenis: finala de dublu masculin
  • Gimnastică pe trambulină: individual feminin

9.11 Program 31 iulie

  • Tir cu arcul: finalele la individual masculin
  • Atletism: finale la disc masculin, ștafetă 4 x 400 m mixt, 100 m feminin
  • Badminton: finalele la dublu masculin
  • Ciclism, BMX freestyle: startul competiției
  • Scrimă: echipe sabie feminin
  • Judo: echipe mixt
  • Rugby: finalele la feminin
  • Navigare: finala la RS: X
  • Tir sportiv: trap mixt, pușcă 50 m 3 poziții feminin
  • Înot: finale la 100 m fluture masculin, 200 m spate feminin, 800 m liber feminin, ștafetă 4 x 100 mixt
  • Tenis: finala individuală feminină
  • Gimnastică pe trambulină: individual masculin
  • Triatlon: ștafeta mixt
  • Haltere: 81 feminin si 96 kg masculin

9.12 Program 1 august

  • Gimnastică artistică: finale la sol masculin, sărituri feminin, cal cu mânere masculin, paralele feminin
  • Atletism: aruncarea greutății feminin, săritură în înălțime masculin, truplu salt feminin, 100 m masculin
  • Badminton: finalele la simplu feminin
  • Ciclism, BMX freestyle: finala parc
  • Sărituri în apă: trambulină de 3 m individual feminin
  • Scrimă: echipe floretă masculin
  • Golf: ziua finală masculin
  • Navigare: finale laser
  • Înot: finale la 50 m liber masculin și feminin, 1500 m liber masculin, ștafetă 4 x 100 m liber masculin și feminin
  • Tenis: finale simplu masculin, dublu feminin și dublu mixt
  • Haltare: 76 kg feminin
  • Lupte: startul competiției

9.13 Program 2 august

  • Gimnastică artistică: finale la inele masculin, sol feminin, sărituri masculin
  • Înot artistic: startul competiției
  • Atletism: finale la săritură în lungime masculin, 100 m garduri feminin, disc feminin, 3000 m obstacole masculin, 5000 m feminin
  • Badminton: finale la simplu masculin și dublu feminin
  • Canoe sprint: startul competiției
  • Ciclism, pistă: sprint echipe feminin
  • Echitație: finalele pe echipe și individuale
  • Navigație: finale la 49er FX feminin, 49er masculin
  • Tir sportiv: 25 m pistol cu foc rapid masculin, 50 m pușcă 3 poziții masculin
  • Haltere: 87 kg feminin și + 87 kg feminin
  • Lupte: finale la greco-romane 60 kg masculin, greco-romane 130 kg masculin, 76 kg libere feminin

9.14 Program 3 august

  • Gimnastică artistică: finale la paralele masculin, bârnă feminin, bară fixă masculin
  • Atletism: finale la săritura în lungime feminin, 400 m garduri masculin, săritura cu prăjina masculin, ciocan feminin, 800 m feminin, 200 m feminin
  • Box: finale
  • Canoe sprint: finale la K-1 200 m feminin, C-2 1.000 m masculin, K-1 1.000 m masculin, K-2 500 m feminin
  • Ciclism, pistă: finalele pe echipe feminin și sprintul pe echipe masculin
  • Sărituri în apă: trambulină 3 m masculin
  • Navigație: finale la Finn masculin și  Foiling Nacra 17 mixt
  • Alpinism sportiv: startul competiției masculine
  • Haltare: 109 kg masculin
  • Lupte: finale la greco-romane 77 kg masculin, greco-romane 97 kg masculin, libere 68 kg feminin

9.15 Program 4 august

  • Înot artistic: finala duet feminin
  • Atletism: finale la 400 m garduri feminin, 3000 m obstacole feminin, aruncarea ciocanului masculin, 800 m masculin, 200 m masculin
  • Box: finale
  • Ciclism, pistă: urmărire pe echipe masculin
  • Echitație: finale sărituri individual
  • Golf: prima zi la feminin
  • Maraton înot: 10 km feminin
  • Navigație: finala la 470 
  • Skateboarding: finala parc feminin
  • Alpinism sportiv: startul competiției la feminin
  • Haltare: + 109 kg masculin
  • Lupte: finale la greco-romane 67 kg masculin, greco-romane 87 kg masculin, libere 62 kg feminin

9.16 Program 5 august

  • Atletism: finale la triplu salt masculin, aruncarea greutății masculin, 100 m garduri masculin, 20 km marș masculin, săritura cu prăjina feminin, 400 m masculin
  • Canoe sprint: finale la K-1 200 m masculin, C-1 200m feminin, K-1 500 m feminin, K-2 1.000m masculin
  • Ciclism, pistă: finale keirin feminin si omnium masculin
  • Sărituri în apă: platformă 10 m feminin
  • Hochei: finale la masculin
  • Karate: finale la kata feminin, 67 kg masculin și 55 kg feminin
  • Maraton înot: 10 km masculin
  • Pentatlon modern: startul competiției
  • Skateboarding: finala parc masculin
  • Alpinism sportiv: finala la masculin
  • Tenis de masă: finale echipe feminin
  • Lupte: finale la libere 57 kg masculin, libere 86 kg masculin, libere 57 kg feminin

9.17 Program 6 august

  • Atletism: finale la 50 km marș masculin, 20 km marș feminin, aruncarea suliței feminin, 5.000 m masculin, 400 m feminin, 1.500 m feminin, ștafetă 4 x 100m masculin și feminin
  • Volei pe plajă: finalele feminine
  • Box: finale
  • Ciclism, pistă: finale Madison feminin și sprint masculin
  • Fotbal: finala mare feminin
  • Hochei: finalele masculine
  • Karate: finale la kata masculin, 61 kg feminin, 75 kg masculin
  • Pentatlon modern: finala la feminin
  • Gimnastica ritmică: startul competiției
  • Alpinism sportiv: finala la feminin
  • Tenis de masă: finalele pe echipe la masculin
  • Lupte: finale la libere 74 kg masculin, libere 125 kg masculin, libere 53 kg feminin

9.18 Program 7 august

  • Înot sincron: echipe feminin
  • Atletism: finale la maraton feminin, săritura în înălțime feminin, 10.000 m feminin, aruncarea suliței masculin, 1.500 m masculin, ștafetă 4 x 400 m masculin și feminin
  • Baseball: finalele la masculin
  • Baschet: finala mare la masculin
  • Volei pe plajă: finalele masculine
  • Box: finale 
  • Canoe sprint: finale la C-2 500 m feminin, C-1 1.000m masculin, K-4 500 m masculin și feminin
  • Ciclism, pistă: finala Madison masculin
  • Sărituri în apă: platformă 10 m masculin
  • Echitație: finala la sărituri pe echipe
  • Fotbal: finala mare la masculin
  • Golf: ultima zi feminin
  • Handbal: finalele la masculin
  • Karate: finale la kumite, +61 kg masculin, +75 kg feminin
  • Pentatlon modern: finala la masculin
  • Gimnastică ritmică: individual compus
  • Volei: finalele la masculin
  • Polo pe apă: finalele la feminin
  • Lupte: finale la libere 65 kg masculin, libere 97 kg masculin, libere 50 kg feminin

9.19 Program 8 august

  • Ceremonie de închidere
  • Atletism: maraton masculin
  • Baschet: finala la feminin
  • Box: finale 
  • Ciclism, pistă: finale la sprint feminin, keirin masculin, omnium feminin
  • Handbal: finalele feminine
  • Gimnastică ritmică: proba pe echipe
  • Volei: finalele feminine
  • Polo pe apă: finalele masculine