Am reusit chiar cu ultimul pont sa salvez situatia din ultima luna a anului si sa inchei pe plus o luna extrem de complicata, poate cea mai complicata luna din an.

Voi incepe luna si implicit noul an cu un pont din Anglia Premier League, Pontul Zilei din data de 01 Decembrie 2020 urmand a veni din jocul dintre Manchester United si Aston Villa.

Manchester United.

• Ocupa pozitia secunda in clasamentul din Premier League, avand 30 de puncte.
  • E intr-o forma excelenta, fiind neinvinsa in ultimele 9 runde, 7 victorii si 2 remize.
  • Vine dupa un succes la limita, 1:0, acasa cu Wolves, meci decis de un gol marcat de Rashford in prelungiri.
  • Phil Jones, Marcos Rojo si Victor Lindelof sunt accidentati si nu vor putea evolua in acest meci.

Aston Villa.

• Se afla pe pozitia a 5-a, avand 26 de puncte, fiind la egalitate de puncte cunu mai putin de alte 4 formatii.
  • Are 8 victorii, 2 remize si doar 4 infrangeri, fiind neinvinsa in ultimele 5 runde, 3 victorii si 2 remize.
  • A remizat in precedentul joc, 1:1, in deplasare cu Chelsea, meci in care a reusit sa obtina 1 punct dupa ce a fost condusa la pauza.
  • Trezeguet si Wesley sunt accidentatii formatiei vizitatoare.

Concluzii.

Mizez pe victoria gazdelor, gazde care au prilejul, in cazul unui succes, de a egala la puncte liderul, avand si un meci mai putin disputat decat acesta si care sunt intr-o forma excelenta, avand 3 victorii in ultimele 5 runde, 7 in ultimele 9 jocuri de campionat.

Asadar, Manchester United pare sa fi invatat cum sa castige chiar si atunci cand jocul nu e unul perfect, castigand cu Wolves in prelungiri, diferenta fiind facuta pana la urma de valoarea individuala a jucatorilor, Rashford avand un apetit remarcabil pentru goluri, avand deja 7 reusite in actuala stagiune.

De cealalta parte, Aston Villa nu a impresionat cu mai nimic in meciul cu Chelsea, reusind doar sa profite de relaxarea adversarului, relaxare care a permis ca Aston Villa sa marcheze, Chelsea nemaifiind capabila sa isi creeze ocazii mari de gol.