Pontul zilei 02 iunie 2019 – propus de ChirilaDavid25

0

Am inceput luna cu dreptul, cu un prim pont castigat, dupa ce Liverpool a marcat de 2 ori in finala cu Tottenham, meci incheiat cu scorul de 2:0 pentru “cormorani”.

Pentru duminica voi miza pe un meci din Liga 1, astfel Pontul Zilei din data de 02 iunie 2019 va veni din duelul pentru supravietuire dintre Hermannstadt si Dunarea Calarasi.

Hermannstadt.

• Ocupa inaintea jocului penultima pozitie, una direct retrogradabila, avand cu 1 punct mai putin decat adversara sa.
  • Are o singura victorie in Play-out, 5 remize si 7 infrangeri, victorie cu Concordia Chiajna, scor 1:0.
  • A suferit 2 infrangeri ultimele 2 runde, 2:0 in deplasare cu FC Botosani si 2:1, tot in deplasare, cu Voluntari.
  • Biel Company, Parvulescu si Blanaru sunt accidentati, in timp ce Offenbacher e suspendat.

Calarasi.

• Se afla pe pozitia a 13-a, cea de baraj, fiind la 6 puncte de prima echipa salvata, Poli Iasi.
  • Spre deosebire de adversara sa, a izbutit 3 victorii in Play-out, remizand de 4 ori, suferind si 6 infrangeri.
  • Nu a reusit sa evite aceasta “finala”, pierzand in ultimul joc, cel de pe teren propriu, cu Gaz Metan Medias, scor 1:0.
  • Gabi Iancu e suspendat, in timp ce Ndiaye e accidentat.

Concluzii.

• Hermannstadt e obligata la victorie in acest joc, pentru a evita retrogradarea directa in Liga 2, o victorie mai mult decat posibila, acestia urmand a evolua in fata propiilor suporteri.
  • Totodata, sibienii vor infrunta o echipa care nu a izbutit sa marcheze in ultimele 4 deplasari, in care au inregistrat 2 infrangeri categorice si 2 remize cu scorul de 0:0 si care are probleme financiare.
  • Chiar si asa, fiind o finala, nu exclud ca meciul sa poata avea o torsura nefavorabila sibienilor, motiv pentru care voi miza doar pe faptul ca gazdele se vor impune ori la pauza, ori dupa cele 90 de minute.

Clasament Tipsteri

Pontul Zilei: Castigat Castigat Castigat Pierdut Pierdut Castigat Pierdut Pierdut Castigat Castigat
Castigate: 13 din 23