Pontul zilei 04 iunie 2019 – propus de ChirilaDavid25

0

Prea mare a fost diferenta de valoare dintre selectionata U20 a Ucrainei si cea a statului Panama, ucrainienii impunandu-se cu scorul de 4:1, ajungand pentru prima data in sferturile Cupei Mondiale.

Prefer sa raman la meciurile din optimile Campionatului Mondial U20, astfel Pontul Zilei din data de 04 iunie 2019 va veni din duelul dintre Franta U20 si SUA U20.

Franta U20.

• Este una dintre favoritele la castigarea trofeului, avand un lot evoluat de transfermarkt la peste 160 de milioane euro.
  • Este singura alaturi de Uruguay, care a reusit sa castige toate cele 3 partide din grupa, o grupa usoara, cu Arabia Saudita, Panama si Mali.
  • A inscris 7 goluri in acea Grupa E, marcand minim 2 goluri/meci.
  • Dan-Axel Zagadou, Evan N'Dicka si Boubacar Kamara sunt vedetele acestei selectionate.

SUA U20.

• S-a clasat pe pozitia secunda in Grupa D, inregistrand 6 puncte, cu 1 mai putin decat Ucraina.
  • A reusit sa-si castige ultimele 2 jocuri din grupa, invingandu-le la zero pe Nigeria si pe Qatar.
  • S-a chinuit destul de mult in ultimul joc, cel cu Qatar, Weah marcand unicul gol al partidei in minutul 76, Mendez ratand o lovitura de pedeapsa in minutul 85.
  • Timothy Weah este evident vedeta acestei selectionate, el fiind jucatorul echipei Paris Saint-Germain.

Concluzii.

• Voi miza pe victoria francezilor in primele 90 de minute de joc, Franta fiind o echipa care a defilat pana acum la acest turneu final.
  • Totodata, Franta e unica echipa doar cu victorii la acest turneu final, dupa ce Uruguayul a fost eliminata in optimi de Ecuador, Franta avand un lot incredibil, cu care doar selectionata “Pumelor” se mai poate lauda.
  • Franta a marcat minim 2 goluri pe meci la acest turneu final, in timp ce SUA a suferit o infrangere in primul joc al fazei grupelor, cu Ucraina, scor 2:1.

Clasament Tipsteri

Pontul Zilei: Castigat Castigat Pierdut Pierdut Castigat Pierdut Pierdut Castigat Castigat Pierdut
Castigate: 12 din 22