Pontul zilei 05 mai 2019 – propus de ChirilaDavid25

Scris de chiriladavid2504/05/2019

A miza pe Liga 1 s-a adeverit a fi o alegere proasta, Dunarea Calarasi reusind sa o invinga pe Dinamo pe teren propriu, scor 1:0, victorie care a intrerupt seria de 9 ponturi prinse la rand in cadrul acestui proiect.

Voi schimba campionatul si voi reveni astfel la competitia favorita, Serie A, astfel Pontul Zilei din data de 05 mai 2019 va veni din duelul dintre Genoa si AS Roma.

Genoa.

• Se afla pe pozitia a 16-a in clasament, avand 35 de puncte, cu 1 mai mult decat locul 16, Genoa.
  • Traverseaza o perioada extrem de proasta, cu doar 2 puncte obtinute in ultimele 5 runde.
  • A remizat in ultimul joc, in deplasare cu Spal, meci in care formatia din Ferrara a deschis scorul in prima repriza, „Grifonul” egaland in mitanul secund, cele doua echipa multumindu-se cu cate 1 punct.
  • Sturaro, Hiljemark, Favilli si Mazzitelli sunt cu totii accidentati.

AS Roma.

• Ocupa pozitia a 5-a in clasamentul Serie A, avand 58 de puncte, cu 1 mai putin decat locul 4, Atalanta.
  • Este neinvinsa in ultimele 5 runde, acumuland 11 puncte din aceste jocuri.
  • Vine dupa o victorie categorica, 3:0, pe teren propriu cu Cagliari, meci in care a avut un debut de meci perfect, cu 2 goluri marcate in primele 8 minute de joc.
  • De Rossi, Santon si Perotti sunt accidentatii formatiei oaspete.

Concluzii.

• Ma astept la un meci bun facut de formatia oaspete, echipa care sa incerce sa isi impuna jocul din primele minute si care sa caute sa deschida scorul fara a forta prea mult in prima repriza.
  • Astfel, voi miza pe faptul ca Genoa nu va avea oportunitatea de a marca in prima repriza, AS Roma avand un joc defensiv tot mai bun de la meci la meci, incasand 1 singur gol in ultimele 4 jocuri.
  • Acest unic gol incasat de formatia giallorossa a venit in precedenta deplasare, una grea, la Milano cu Inter, meci in care AS Roma deschisese scorul in prima repriza, incasand golul in mitanul secund al acelei partide, pe fondul unei presiuni continue a formatiei nerazzurra.