Pontul zilei 07 mai 2021 – propus de ChirilaDavid25

0

Meciuri complicate azi in cele mai tari campionate ale Europei, unul singur fiind ceva mai dezechilibrat, cel din Premier League Pontul Zilei din data de 07 Mai 2021 urmand a veni chiar din duelul dintre Leicester si Newcastle.

Leicester.

• Ocupa pozitia a 3-a in clasamentul din Premier League, avand 63 de puncte, cu 4 mai putin decat Manchester United.
  • Are 2 victorii, 1 remiza si 2 infrangeri in ultimele 5 runde, castigand cu WBA si cu Crystal Palace, remiza venind in deplasare, cu Southampton, scor 1:1.
  • Parea ca va avea un meci usor pe St. Mary's Stadium din Southampton, dupa ce gazdele au ramas in 10 din minutul 10, insa s-a vazut condusa dintr-un penalty, egaland prin Evans in minutul 68.
  • James Justin, Harvey Barnes si Wes Morgan sunt accidentatii formatiei gazda.

Newcastle.

• Se afla exact deasupra liniei retrogradarii, avand 36 de puncte, fiind la egalitate cu Burnley.
  • In ciuda pozitiei din clasament, nu prea are de ce sa se teama pentru salvare, Fulham fiind la 9 puncte in spate, iar WBA la 10.
  • A pierdut runda precedenta, acasa, cu Arsenal, scor 2:0, luand cate 1 gol in ambele reprize, replica data fiind foarte modesta.
  • De la formatia vizitatoare vor absenta Fabian Schar-suspendat, plus Isaac Hayden, Jamaal Lascelles, Karl Darlow si Ryan Fraser, toti accidentati.

Concluzii.

Dupa pasul gresit din runda precedenta, Leicester nu are voie sa greseasca si in aceasta runda, avand un meci usor, unul pe care trebuie sa il castige, pentru a-si asigura calificarea, intr-o mare masura, in grupele Ligii Campionilor, Chelsea avand meci greu in acesta runda, in deplasare la Manchester City.

Iar pentru asta, Leicester trebuie sa joace cat mai dezinvolt in acest joc si sa caute sa se impuna lejer in fata acestui adversar, asa cum au facut-o in precedentele doua jocuri de acasa, in fata lui West Brom si Crystal Palace, cu WBA avand 3:0 inca de la pauza.

Nu sunt probleme importante de lot la Leicester, ceea ce nu poate fi spus si in cazul oaspetilor, toate cartile fiind facute astfel pentru o victorie a gazdelor.

Clasament Tipsteri

Pontul Zilei: Castigat Castigat Castigat Castigat Pierdut Pierdut Castigat Castigat Castigat Pierdut
Castigate: 15 din 23