Pontul zilei 08 iunie 2019 – propus de ChirilaDavid25

0

Pontul zilei de ieri a fost castigator, Romania reusind sa smulga o remiza in confruntarea cu Norvegia, meci in care Keseru a marcat o dubla in minutele 77 si 90+2 a partidei.

Oferta zilei de sambata e una derutanta din punctul meu de vedere, motiv pentru care Pontul Zilei din data de 08 iunie 2019 va veni din duelul dintre Grecia si Italia.

Grecia.

• Ocupa pozitia secunda in cadrul Grupei J, avand 4 puncte fiind la egalitate de puncte cu Bosnia & Hertegovina.
  • A obtinut o victorie si o remiza in aceasta grupa, victoria venind in primul joc, cu Liechtenstein, scor 2:0, remiza fiind obtinuta in partida cu Bosnia & Hertegovina, scor 2:2.
  • Fortounis din penalty si Kolovos, au marcat golurile din remiza cu Bosnia & Hertegovina, meci in care grecii au revenit de la 2:0.
  • Ultimele 5 partide disputate de Grecia pe teren propriu, s-au incheiat cu scorul de 1:0, 3 victorii si 2 infrangeri.

Italia.

• Este liderul grupei, avand maximum de puncte dupa primele doua jocuri.
  • S-a impus in aceste 2 jocuri fara sa primeasca gol, 2:0 cu Finlanda si 6:0 cu Liechtenstein.
  • Quagliarella si Moise Kean au marcat cate 2 goluri in actuala campanie de calificari, in timp ce Pavolleti, Verratti, Sensi si Barella au cate o reusita.
  • Donnarumma s-a accidentat in ultimul joc al campionatului, cu Spal, astfel Sirigu va fi intre buturile portii azzurra.

Concluzii.

• Voi miza pe un meci bun facut de Italia, o selectionata intr-o forma excelenta, care creste in joc de la meci la meci, inscriind din ce in ce mai des in ultima vreme.
  • Astfel, voi miza pe faptul ca Italia va fi cel putin la pauza in avantaj in acest joc, Italia avand 4 victorii in ultimele 5 jocuri, toate aceste victorii venind fara gol primit.
  • De cealalta parte, selectionerul Greciei inca e in cautarea celui mai bun prim 11, trimitand in ultimul joc, un amical cu Turcia, o echipa formata din multe rezerve.

Clasament Tipsteri

Pontul Zilei: Castigat Pierdut Castigat Castigat Castigat Pierdut Pierdut Castigat Pierdut Pierdut
Castigate: 14 din 25