Pontul zilei 09 iunie 2019 – propus de ChirilaDavid25

0

Nicio emotie pentru Italia in a se impune ieri in fata Greciei, italienii facand instructie in prima repriza cu adversarii lor, intrand la cabine cu scorul de 3:0, pontul zilei de ieri fiind astfel castigator.

Oferta zilei de duminica nu mai e atat de vasta precum a fost in precedentele zile, chiar si asa am toate motivele sa cred ca am identificat Pontul Zilei din data de 09 iunie 2019, care va veni din meciul de baraj din Liga 1, dintre U Cluj si FC Hermannstadt.

U Cluj.

• S-a clasat pe pozitia a 3-a in Liga 2, unde a incheiat la 5 puncte distanta de locul 4, Petrolul.
  • A incheiat sezonul in forta, cu 5 victorii in ultimele 6 jocuri, toate fara gol primit.
  • A avut cel mai bun atac din liga cadeta, cu 85 de goluri marcate, avand si a doua defensiva, cu doar 26 de goluri primite.
  • Atacantii Dorin Goga si Cristian Goga sunt cei mai periculosi jucatori ai “studentilor” alb-negrii.

Hermannstadt.

• A incheiat pe pozitia a 12-a in clasamentul Liga 1, obtinand 27 de puncte, cu 2 mai mult decat Dunarea Calarasi.
  • A avut parte de o adevarata finala pentru salvarea de la retrogradarea directa, invingand-o pe Dunarea Calarasi in ultimul joc, cu scorul de 2:1.
  • Tsoumou si Lendric au inscris golurile care au trimis-o pe Hermannstadt la baraj, intr-un meci in care Dunarea deschisese scorul in minutul 77.
  • Tsomou e cel mai periculos jucator al sibienilor, el inscriind 7 goluri in sezonul recent incheiat.

Concluzii.

• Ma astept la o prestatie destul de buna a formatiei de prima liga, intr-un meci in care acestia sa nu incaseze gol in prima repriza, un meci in care acestia sa caute sa se apere, cel putin in primul mitan.
  • Astfel, cred ca Hermannstadt va reusi sa incheie prima repriza fara sa primeasca gol, urmand a intalni o echipa de liga secunda, care are in componenta atat jucatori tineri si neexperimentati, cat si veterani, ceea ce face ca strategia lor de joc sa nu poata fi implentata in cel putin primele 20 de minute de joc.
  • Totodata, Hermannstadt e o echipa care intai de toate cauta sa nu primeasca gol, ceea ce se intampla din ce in ce mai rar, insa aceste goluri primite au venit de regula in mitanul secund.

Clasament Tipsteri

Pontul Zilei: Pierdut Castigat Pierdut Castigat Castigat Castigat Pierdut Pierdut Castigat Pierdut
Castigate: 14 din 26