Pontul zilei 11 mai 2019 – propus de ChirilaDavid25

Scris de chiriladavid2511/05/2019

Pontul zilei de ieri a fost castigator, Moreirense incepand foarte bine mitanul secund al partidei cu Aves, insistenta acestora la poarta adversa ducand la golul marcat de Chiquinho in minutul 54.

Pentru aceasta zi de sambata voi miza pe un pont dintr-un meci de Serie A, astfel Pontul Zilei din data de 11 mai 2019 va veni din duelul de la Florenta, dintre Fiorentina si AC Milan.

Fiorentina.

• Se afla abia pe pozitia a 13-a in clasamentul Serie A, avand 40 de puncte.
  • E cea mai slaba echipa a momentului in Serie A, avand 1 singur punct obtinut in ultimele 5 runde.
  • Vine dupa 3 infrangeri la rand in campionat, ultima, 1:0, in depalsare cu Empoli.
  • Veretout e suspendat pentru acest joc, in timp ce Pjaca si Pezzella sunt accidentati.

AC Milan.

• Ocupa pozitia a 5-a, fiind la egalitate de puncte cu locul 6, AS Roma, ambele avand cate 59 de puncte.
  • Traverseaza o perioada mai complicata, avand 2 victorii, 1 remiza si 2 infrangeri in ultimele 5 runde.
  • Ultima victorie a venit chiar in ultimul joc, pe teren propriu cu Bologna, scor 2:1, Suso si Borini inscriind golurile victoriei.
  • Paqueta e suspendat, in timp ce Bonaventura, Caldara, Calabria, Strinic si Biglia sunt cu totii accidentati.

Concluzii.

• Mizez pe un meci bun facut de formatia viola, echipa care, consider eu, are sanse mari sa iasa neinvinsa din acest joc, infruntand o echipa in fata careia a pierdut o singura data in ultimele 7 partide disputate la Florenta.
  • Astfel, voi miza pe un gol marcat de formatia gazda in primele 70 de minute de joc, Montella urmand a miza la mijlocul terenului, inca din primul minut, pe Marco Benassi, cel care a ramas doar pe banca in partida cu Sassuolo, ultima disputata pe teren propriu, pierduta cu scorul de 1:0.
  • Totodata, Fiorentina va infrunta o echipa cu o defensiva foarte slaba, care a inregistrat 3 infrangeri si 1 rezultat de egalitate in ultimele 4 deplasari si care s-a chinuit din greu sa o invinga pe Bologna, formatie care a expediat mai multe suturi pe spatiul portii adverse decat Milan.