Pontul zilei 12 iulie 2019 – propus de ChirilaDavid25

0

Am cautat cu toata desavarsirea ca pontul zilei de Joi sa fie castigator si asa a si fost, FCSB reusind sa se impuna fara a primi gol, in fata formatiei din Republica Moldova, Milsami.

Oferta pe fotbal a zilei de vineri e una extrem de slaba, motiv pentru care voi schimba sportul-tinta, astfel Pontul Zilei din data de 12 iulie 2019 va veni din tenis, din partida dintre Nadal si Federer.

Nadal.

• A defilat la editia actuala de Wimbledon, unde a pierdut 1 singur set, cu Kyrgios.
  • I-a invins pana in finala pe Sugita, Kyrgios, Tsonga, Sousa si Sam Querry.
  • Doar 2 ore si 9 minute a durat sfertul de finala cu Querry, pe care l-a invins cu 7:5, 2:6, 2:6.
  • S-a oprit la editia precedenta in semifinale, fiind invins de Djokovic, cu 3:2 la seturi.

Federer.

• A obtinut de nu mai putin de 8 ori trofeul la Wimbledon, ultima data, in 2017.
  • Nu a avut meciuri prea dificile pana in semifinale, pierzand cate un set, in primul tur cu Lloyd George Harris si in sferturi, cu Nishikori.
  • A piedut primul set in sferturi cu Nishikori, 6:4, reusind mai apoi sa ii administreze un 6:1, 6:4, 6:4.
  • A fost eliminat de Kevin Andersson la editia precedenta, in faza sferturilor de finala, in maximum de seturi.

Concluzii.

• Chiar daca se joaca pe iarba, unde “regele” e elvetianul Roger Federer, cred ca Nadal va reusi sa se impuna si sa se califice in finala, fiind intr-o forma foarte buna, castigator la Roland Garros.
  • Astfel, cred ca suprafata pe care se joaca nu va conta prea mult in acesta semifinala si Nadal se va impune, Simona Halep, o alta jucatoare de zgura, ca si spaniolul, reusind sa isi impuna jocul pe iarba londoneza, una care favorizeaza un joc destul de rapid.
  • Totodata, cred ca Nadal e super motivat sa faca dubla, Roland Garros-Wimbledon, astfel sunt convins ca va lupta pana la capat ca sa ajunga in finala.

Clasament Tipsteri

Pontul Zilei: Castigat Castigat Castigat Pierdut Pierdut Castigat Pierdut Pierdut Castigat Castigat
Castigate: 13 din 23