Pontul zilei 12 mai 2019 – propus de ChirilaDavid25

Scris de chiriladavid2512/05/2019

Am fost total neinspirat mizand ieri pe Fiorentina, formatia viola prezentandu-se intr-un mod lamentabil in partida cu Milan, avand doar 2 ocazii clare de gol, la actiunile personale a lui Muriel, respectiv Mirallas.

Voi incheia saptamana tot cu un pont din Serie A, astfel Pontul Zilei din data de 12 mai 2019 va veni din duelul de la pranz din Italia, cel dintre Torino si Sassuolo.

Torino.

• A coborat pana pe pozitia a 8-a urmare a rezultatelor inregistrate in acesta runda, avand 57 de puncte.
  • A suferit 1 singura infrangere in ultimele 10 runde de campionat, avand 5 victorii si 4 remize.
  • Vine dupa o remiza in Derby della Mole, jucat pe terenul rivalei, scor 1:1, meci in care a fost egalata in minutul 84.
  • Djidji si Parigini sunt cu indisponibilii formatiei gazda.

Sassuolo.

• Se afla pe pozitia a 10-a, avand 42 de puncte, fiind la egalitate de puncte cu locul 11, Spal.
  • E neinvinsa in ultimele 6 runde de campionat, 2 victorii si 4 remize.
  • A inregistrat o remiza in ultimul joc, 2:2 cu Sassuolo, meci in care a revenit in mitanul secund, dupa ce la pauza oaspetii au avut 2:0.
  • 4 victorii, 6 remize si 7 infrangeri e bilantul in deplasare de pana acum.

Concluzii.

• Voi miza pe victoria torinezilor in acest joc, acestia avand nevoie sa se impuna pentru a recupera terenul pierdut in aceasta runda fata de AC Milan si Lazio.
  • Torino e o echipa foarte buna in acest sezon, suferind doar 6 infrangeri in 35 de runde, venind dupa 2 victorii in ultimele 3 runde, partide bune facute in fata unor adversari valorosi, ca Genoa, AC Milan si Juventus.
  • De cealalta parte, Sassuolo e salvata matematic de la retrogradare, avand cateva handicapuri in fata acestei echipe, in special in defensiva, incasand 8 goluri in precedentele 2 deplasari pe „Olimpico di Torino”.