Pontul zilei 15 ianuarie 2019 – propus de ChirilaDavid25

0
377

Pontul zilei 15 ianuarie 2019

Am inceput saptamana cu dreptul, cu un prim pont al zilei prins, dupa ce Atalanta a obtinut, in 90 de minute de joc, biletele catre sferturile de finala ale Cupei Italiei, impunadu-se cu scorul de 2:0, in fata formatiei Cagliari.

Pentru ziua de marti, voi recurge la un meci din Cupa Spaniei, astfel Pontul Zilei din data de 15 ianuarie 2019, va veni din partida dintre Valladolid si Getafe, meci ce in tur s-a incheiat cu 1:0 pentru formatia oaspete din acest joc.

Valladolid

• Se afla pe pozitia a 14-a, avand 22 de puncte, 5 victorii, 7 remize si 7 infrangeri.
  • E fara victorie de 5 jocuri in toate competitiile, 2 remize si 3 infrangeri.
  • Vine dupa o remiza, obtinuta in deplasare, cu Valencia, meci in care nu a reusit din propria jumatate pana ce gazdele au deschis scorul, reusind sa egaleze la unicul sut cadrat pe poarta lui Neto.

Getafe

• A incheiat turul de campionat pe pozitia a 6-a, cu 28 de puncte, 7 victorii, 7 remize si 5 infrangeri.
  • Vine dupa 2 victorii la rand, ultima in campionat, 2:1, in deplasare, cu Villarreal.
  • Molina si Angel au inscris golurile cu Villarreal, meci in care Ekambi putea aduce 1 punct formatie sale daca nu rata o lovitura de la 11 metri in prelungiri.

Concluzii

• Getafe are o misiune extrem de simpla in acest joc si anume, cea de a apara avantajul minim luat in tur, misiune deloc greu de realizat tinand cont forta ofensiva redusa a gazdelor acestei intalniri in ultimele 4 jocuri in toate competitiile.
  • Valladolid a inscris doar 2 goluri in ultimele 4 jocuri in toate competitiile, situatia fiind fara scapare in ciuda schimbarilor de sistem din timpul partidelor la care a apelat antrenorul acestei echipe.
  • De cealalta parte, Getafe a obtinut 3 victorii si 1 remiza in ultimele 4 jocuri, toate aceste partide incheindu-se cu maxim 3 goluri inscrise.