Meciul Zilei
Bilanț: 20 Câștigate *luna in curs
COTA
1.67

Amatorismul pe faza defensiva continua sa fie prezent la FCSB, ros-albastrii primind ieri un gol pe lipsa de marcaj la faza fixa, pontul zilei de ieri fiind astfel pierdut.

Pentru Vineri voi miza pe un pont din Liga 1, astfel Pontul Zilei din data de 19 iulie 2019 va veni din partida de la Ploiesti, dintre Chindia Targoviste si Viitorul Constanta.

Chindia.

• A revenit in Liga 1 dupa o pauza de 21 de ani, urmand insa a-si disputa partidele de pe teren propriu, din campionatul regulat, la Ploiesti.
  • A inceput bine campionatul, reusind sa smulga o remiza in deplasare, pe terenul formatiei Gaz Metan Medias, scor 2:2.
  • Ambele reusite din partida cu Gazul au venit in mitanul secund, fiind semnate de Neicutescu si de Ovidiu Bic, ultimul inscriind dintr-o lovitura de pedeapsa.
  • Portarul Aioani si aripa ofensiva stanga, Mihai Neicutescu, sunt jucatorii U21 utilizati de Viorel Moldovan in prima etapa a campionatului.

Viitorul.

• Este castigatoarea Cupei Romaniei si a Super Cupei, trofee pe care le-a castigat in premiera in ultimele 2 luni de zile.
  • S-a catarat pe prima pozitie in clasament, dupa ce a reusit sa se impuna categoric in prima etapa, 5:0, pe teren propriu, cu Dinamo.
  • Gabi Iancu le-a venit din nou de hac „cainilor rosii”, deschizand balul in minutul 9, marcand si in minutul 69, George Ganea, Calcan si Eric trecandu-si si ei numele pe tabela de marcaj.
  • Steliano Filip, Casap si Dragus sunt in continuare indisponibili.

Concluzii.

• Liga 1 a inceput intr-un mod spectaculos, cu partide in care s-au inscris multe goluri, cum cred ca se vor inscrie si in acest joc, dintre Chindia si Viitorul, doua echipe care au surprins placut in prima etapa.
  • Astfel, ma astept ca Viitorul sa iasa bine din acest joc, mai precis, neinvinsa, intr-un meci in care sa se marcheze minim 2 goluri, Chindia avand sanse mari de a marca in acest joc.
  • Mai mult de atat, Viitorul va juca pe terenul unde a castigat Super Cupa Romaniei, teren pe care s-a simtit foarte bine, reusind sa se impuna in fata campioanei CFR Cluj, scor 1:0, intr-un meci in care echipa a practicat un joc bun, acesta putand constitui un avantaj semnificativ in acest joc.