Pontul zilei 22 iunie 2019 – propus de ChirilaDavid25

0

Pontul zilei de ieri a fost pierdut, Franta U21 reusind doar o victorie cu scorul de 1:0 in fata selectionatei U21 a Croatiei.

Urmare a celor intamplate in runda a 2-a a fazei grupelor de la U21, voi schimba competitia, astfel Pontul Zilei din data de 22 iunie 2019 va veni de la Copa America, din partida dintre Bolivia si Venezuela.

Bolivia.

• Este codasa Grupei A, fiind fara punct dupa primele 2 jocuri si la 2 puncte in spatele adversarei din acest joc.
  • Are un golaveraj foarte slab, incasand cate 3 goluri de la Brazilia si Peru, izbutind sa marcheze un singur gol.
  • Vine dupa infrangerea cu Peru, scor 3:1, meci in care a deschis scorul din penalty in minutul 28, fiind egalata pana la pauza, incasand golul 2 pana in minutul 60, pentru ca rezultatul final sa fie stabilit in minutul 90+5.
  • Are 5 infrangeri la rand, ultimul rezultat pozitiv venind intr-un amical cu Nicaragua, scor 2:2.

Venezuela.

• Ocupa pozitia a 3-a in cadrul Grupei A, avand cu 2 puncte mai putin decat Peru si Brazilia.
  • A inregistrat 2 remize albe in primele 2 jocuri, rezistand cu brio atacurilor peruanilor si mai apoi a brazilienilor.
  • Are o singura victorie in ultimele 5 jocuri, intr-un amical cu SUA, scor 3:0.
  • Mijlocasul Luis Mago revine dupa ce a fost suspendat in partida cu Brazilia.

Concluzii.

• Voi miza pe victoria Venezuelei in acest joc, victorie care sa le aduca accederea in sferturi, acestia urmand a realiza 5 puncte, cu cel putin 1 mai mult decat celelalte 2 echipe aflate in acest moment pe pozitia a 3-a in celelalte 2 grupe.
  • Astfel, consider ca Venezuela va reusi intr-un final sa marcheze la acest turneu final si sa-si continue aventura din Brazilia, Venezuela avand in suficienti jucatori care sa poata sa marcheze un gol cu “modesta” Bolivia.
  • Bolivia vine dupa 5 infrangeri la rand, in care a reusit sa marcheze 1 singur gol si acela din penalty, cu Peru, partida incheiata cu victoria peruanilor, scor 3:1.

Clasament Tipsteri

Pontul Zilei: Castigat Pierdut Castigat Castigat Castigat Pierdut Pierdut Castigat Pierdut Pierdut
Castigate: 14 din 25