Pontul zilei 25 iunie 2019 – propus de ChirilaDavid25

0

Anglia U21 a dezamagit din nou la turneul final, obtinand o remiza la 3 in partida cu Croatia U21, meci in care toate cele 3 goluri incasate de selectionata de tineret a Albionului au venit pe seama unor greseli colosale ale defensivei “leilor mici”.

Pentru azi voi schimba competitia si voi oferi un pont de la Gold Cup, astfel Pontul Zilei din data de 25 iunie 2019 va veni din duelul dintre Jamaica si Curacao.

Jamaica.

• Este liderul Grupei C de la Gold Cup, avand 4 puncte, fiind la egalitate de puncte cu locul 2, El Salvador.
  • A inceput bine turneul, cu o victorie in fata selectionatei din Honduras, scor 3:2, remizand in cel de-al doilea joc, 0:0, cu El Salvador.
  • S-a descurcat destul de prost in duelul cu El Salvador, in care a izbutit sa trimita primul sut pe spatiul portii adverse abia dupa minutul 75.
  • Dever Orgill cu o dubla si Damion Lowe au marcat golurile din victoria cu Honduras, victorie obtinuta in fata propriilor suporteri.

Curacao.

• Ocupa pozitia a 3-a in cadrul Grupei C, avand 3 puncte si un golaveraj neutru, 1 gol marcat si doar 1 primit.
  • A pierdut primul joc din grupa, cel cu El Salvador, scor 1:0, incasand unicul gol din acea partida chiar inainte de pauza, fiind marcat de Nelson Bonilla.
  • S-a impus insa in meciul 2, in fata selectionatei din Honduras, gratie unui gol marcat de mijlocasul Leandro Bacuna in minutul 40.
  • Portarul Eloy Room a fost omul partidei in duelul cu Honduras, acesta aparand 13 baloane trimise pe spatiul portii sale.

Concluzii.

• Voi miza pe victoria selectionatei din Jamaica in acest joc, care cu ajutorul acestei victorii sa obtina calificarea in sferturile de finala ale Gold Cup.
  • Astfel, consider ca Jamaica se va impune in acest joc, acestia urmand a intalni o selectionata care a mai participat o singura data la turneul final din 1973, chiar la editia trecuta,cea din 2017.
  • Jamaica e una dintre organizatoarele aceastui turneu final, o selectionata a carei fani trag sperante ca poate ajunge departe la aceasta editie, pe care chiar sa o castige, dupa ce Jamaica a pierdut finala la editia din 2017, chiar in fata reprezentantei tarii organizatoare, SUA.

Clasament Tipsteri

Pontul Zilei: Pierdut Castigat Pierdut Castigat Castigat Castigat Pierdut Pierdut Castigat Pierdut
Castigate: 14 din 26