Pontul zilei 26 iulie 2019 – propus de ChirilaDavid25

0

E o luna in care ghinionul se tine scai de mine, asta dupa ce am pierdut si pontul zilei de ieri, in care Glasgow Rangers nu a reusit sa marcheze 3 goluri echipei luxemburgheze, Niedercorn, ratand o lovitura de pedeapsa in minutul 70, avand mai apoi si un gol anulat.

Pentru azi voi miza pe un pont din prima liga daneza de fotbal, motiv pentru care Pontul Zilei din data de 26 iulie 2019 va veni din duelul dintre Lyngby si Sonderjyske.

Lyngby.

• Este una dintre echipele nou promovate in prima liga, izbutind promovarea la baraj, unde a trecut de Vendsyssel.
  • Are 3 puncte dupa primele 2 runde de campionat, izbutind o victorie in prima etapa, pe teren propriu, cu Aalborg, scor 2:0, pierzand mai apoi in deplasare, 4:1, cu Odense.
  • A rezistat bine in prima repriza a duelului cu Odense, reusind sa egaleze la 1 dupa ce gazdele deschisesera scorul de la punctul cu var, incasand insa 3 goluri dupa minutul 70.
  • Rezan Corlu si Gustav Garlev sunt in continuare accidentat.

Sonderjyske.

• Ocupa pozitia a 4-a in clasamentul primei ligi, avand 4 puncte dupa primele 2 jocuri.
  • A debutat cu o victorie in actuala stagiune, impunandu-se pe teren propriu, 2:1, cu Randers, remizand in deplasare, 1:1, cu Aalborg.
  • Mads Albaek a marcat golul care a adus 1 punct formatiei sale in deplasarea de la Aalborg.
  • Marc Pedersen si Teit Jacobsen sunt accidentaflastiii formatiei oaspete.

Concluzii.

• Ma astept la un meci deschis, cu goluri marcate de ambele formatii, infruntandu-se doua echipe care nu au deloc aparari de netrecut, ceea ce face sa existe sanse mari ca ambele echipe sa marcheze in acest joc.
  • 7 din ultimele 10 partide disputate de Sonderjyske au fost cu goluri marcate de ambele formatii, de aici facand parte si primele 2 partide disputate de acestia un acest sezon.
  • De cealalta parte, Lyngby a facut un joc bun la revenirea in prima liga, reusind sa se impuna cu scorul de 2:0 in fata lui Aalborg, urmand a avea astfel un moral bun la cel de-al doilea joc de pe teren propriu din acest sezon.

Clasament Tipsteri

Pontul Zilei: Castigat Castigat Pierdut Pierdut Castigat Pierdut Pierdut Castigat Castigat Pierdut
Castigate: 12 din 22