Pontul zilei 29 iunie 2019 – propus de ChirilaDavid25

0

Pontul zilei de ieri a fost castigator, New York Red Bulls reusind sa se impuna pe teren propriu, in fata formatiei Chicago Fire, scor 3:1.

In prima zi a weekendului voi miza pe un pont dintr-un sfert de finala de la Campionatul Mondial de Fotbal Feminin, astfel Pontul Zilei din data de 29 iunie 2019 va veni din duelul dintre Germania si Suedia.

Germania.

• Merge excelent la aceasta Cupa Mondiala, avand 4 victorii din tot atatea partide.
  • S-a calificat in sferturile competiei, dupa ce a trecut in optimi de selectionata Nigeriei, scor 3:0.
  • Nu a intampinat deloc probleme in fata Nigeriei, reusind sa inscrie de 2 ori pana la pauza, prin Alexandra Popp si Sara Däbritz, Lea Schuller stabilind scorul final in minutul 82.
  • Sara Däbritz a reusit sa inscrie in ultimele 3 partide, marcand golul victoriei in confruntarea cu Spania, inscriind de asemenea cu Africa de Sud si cu Nigeria.

Suedia.

• A inregistrat 3 victorii si 1 infrangere la acest turneu final, incheind pe pozitia secund o grupa cu SUA, Chile si Thailanda.
  • A eliminat-o pe Canada in optimi, reusind sa dispuna de acestea cu scorul de 1:0, datorita unui gol marcat de Stina Blackstenius in minutul 55.
  • A fost usor dominata de selectionata Canadei, canadiencele ratand un penalty in minutul 69.
  • Kosovare Asllani e singura care a reusit sa inscrie doua goluri pana acum doua goluri pentru Suedia la acest turneu final.

Concluzii.

• Voi miza pe victoria nemtoaicelor in acest joc, selectionata de fotbal feminin a Germaniei fiind neinvinsa in ultimele 15 jocuri.
  • Totodata, Germania a castigat 13 din aceste 15 jocuri, remizand doar in 2 partide amicale, cu selectionata Spaniei si cu cea a Japoniei.
  • De cealalta parte, selectionata feminina a Suediei a pierdut 3 din ultimele 10 dispute, suferind o infrangere si la actualul Campionat Mondial, fiind invinsa de Suedia cu scorul de 2:0.

Clasament Tipsteri

Pontul Zilei: Castigat Castigat Pierdut Castigat Pierdut Castigat Pierdut Pierdut Castigat Pierdut
Castigate: 9 din 15