Pontul zilei 29 octombrie 2020 – propus de ChirilaDavid25

0

Nu am mai crezut de prim minutul 60 ca imi va iesi pontul zilei de ieri, Dortmund jucand destul de prost, avand un ritm de joc incompatibil cu Liga Campionilor.

Cum pentru a incheia luna pe plus sunt nevoit sa joc si cote mai mari, Pontul Zilei din data de 29 Octombrie 2020 va fi unul cu o cota 2+, pont venit din confruntarea dintre AC Milan si Sparta Praga.

AC Milan.

• Are deja o victorie in aceasta grupa, castigand in prima runda, 3:1, in deplasare cu Celtic.
  • Nu a facut un meci grozav in Scotia, insa a reusit sa nu aibe probleme cu scotienii, Krunic si Diaz marcand in primul mitan, norvegianul Hauge inchizand tabela in minutul 90+2.
  • A remizat in ultimul joc de campionat, 3:3 cu AS Roma, meci in care Milan s-a aflat de 3 ori in avantaj, fiind insa foarte rapid egalata de fiecare data, in poarta aflandu-se Tatarusanu.
  • Gianluigi Donnarumma, Gabbia si Hauge sunt pozitivi la coronavirus, in timp ce Musacchio si Calhanoglu sunt accidentati, incert fiind Rebic, revenit la antrenamente.

Sparta Praga.

• E ultima in aceasta grupa H, pierzand grav in prima runda, 4:1, acasa cu Lille.
  • A fost un meci pe care l-a jucat peste 70 de minute in inferioritate nimerica, Krejci fiind eliminat in minutul 23, Lille deschizand scorul abia inainte de pauza.
  • Borek Dockal a marcat golul cehilor in meciul cu echipa franceza Lille.
  • Ladislav Krejci II e suspendat pentru acest meci, in timp ce Hancko, Soucek, Stetina si Plechaty sunt accidentati.

Concluzii.

Mizez pe o victorie sigura a gazdelor, gazde care sa castige la cel putin 2 goluri diferenta, Sparta Praga fiind o echipa care are un handicap major in cupele europene, neputand avea parte de jocuri in picioare, dupa ce campionatul Cehiei a fost suspendat.

Iar asta probabil s-a simtit si in jocul cu Lille, Sparta Praga pierzand cu scorul de 4:1, jucand insa in inferioritate numerica vreo 70 de minute.

Milan are pofta de rezultate inclusiv in Europa, astfel ar trebui sa vedem o prestatie buna a milanezilor care sa se incoroneze cu o victorie la cel putin 2 goluri marcate, Milan inscriind de regula minim 2 goluri/meci.