Meciul Zilei
Bilanț: 20 Câștigate *luna in curs
COTA
1.7

S-a jucat exact cum am sperat, in prima repriza a duelului de ieri dintre U Cluj si Hermannstadt, meci in care cele doua echipe au intrat la egalitate la pauza, scor 0:0, pontul zilei fiind astfel castigator pentru a 8-a oara in ultimele 9 zile.

O data cu inceputul saptamanii revin si partidele din Preliminariile Euro 2020, astfel Pontul Zilei din data de 10 iunie 2019 va veni din duelul dintre Malta si Romania.

Malta.

• Ocupa pozitia a 4-a in clasamentul acestei grupe, avand 3 puncte dupa primele 3 jocuri.
  • Vine dupa 2 infrangeri la rand in aceasta grupa, 2:0 pe teren propriu cu Spania si 3:0, in deplasare cu Suedia.
  • Victoria din aceasta grupa a venit pe teren propriu, cu Insulele Feroe, scor 2:1, intr-un meci cu evenimente de tot felul, cu cartonas rosu si penalty ratat.
  • Vine dupa infrangerea din deplasare cu Suedia, scor 3:0, meci dominat clar de selectioanta gazda, care a expediat 10 suturi pe cadrul portii adverse.

Romania.

• Se afla pe pozitia a 3-a, avand 4 puncte, cu 3 mai putin decat Suedia.
  • A inceput campania cu o infrangere in Suedia, scor 2:1, inregistrand mai apoi o victorie si o remiza, cu Insulele Feroe si Norvegia.
  • Ghinionul de pe finalul partidei cu Suedia s-a intors in finalul partidei cu Norvegia, in care Romania a inscris doua goluri in ultimele 15 minute de joc.
  • Keseru a fost autorul celor doua goluri in partida cu Norvegia, el ajungand la 5 goluri in aceasta campanie de calificare.

Concluzii.

• Selectionerul Cosmin Contra e pregatit sa schimbe formula de joc, urmand a utiliza un sistem 4-4-2 romb, cu Baluta in fata apararii si Ianis Hagi in spatele cuplului de atacanti Keseru-Tucudean.
  • Astfel, Romania va fi din nou o echipa super ofensiva, cel putin pe hartie, care de aceasta data e obligata sa practice un joc ofensiv, orice alt rezultat decat victoria urmand a ingreuna serios posibilitatea incheierii grupei pe pozitia secunda.
  • Tinand cont de toate acestea, ma astept ca Romania sa inscrie cel putin 2 goluri in acest meci si sa obtina o victorie la cel putin 2 goluri diferenta, intr-o disputa in care Romania are ocazia de a incheia un prim joc din grupa fara gol primit.