Pontul zilei 28 mai 2019 – propus de ChirilaDavid25

Scris de chiriladavid2527/05/2019

Am stiut pe cine sa mizez ieri in finala Playoff-ului din Championship, unde Aston Villa a reusit sa obtina promovarea in Premier League, dupa ce s-a impus in 90 de minute de joc in fata echipei Derby County, scor 2:1.

Pentru aceasta zi de marti voi miza tot pe un pont dintr-un meci cu miza importanta, din barajul de la retrogradare din 2.Bundesliga, astfel Pontul Zilei din data de 28 mai 2019 va veni din duelul dintre Ingolstadt si Wehen.

Ingolstadt.

• A incheiat pe pozitia a 16-a sezonul de 2.Bundesliga, pozitie de baraj, inregistrand 35 de puncte.
  • A avut un sprint final foarte bun, cu 4 victorii in ultimele 5 runde, rezultate care i-au permis astfel sa termine pe acesta pozitie.
  • A inregistrat 2 victorii in ultimele 2 partide de pe teren propriu, victorii la zero, cu Dinamo Dresda si Darmstald.
  • Atacantul paraguyan, Dario Lezcano, a fost omul ultimelor partide pentru Ingolstadt, marcand 7 goluri in ultimele 8 jocuri, inclusiv golurile din turul barajului de evitare a retrogradarii.

Wehen.

• S-a clasat pe pozitia a 3-a in cea de-a 3-a divizie germana de fotbal, la doar 1 punct in spatele locului 2, Karlsruher.
  • A incheiat sezonul in forta, cu 4 victorii la rand, recuperand distanta de 4 puncte fata de Hallescher, echipe ce a terminat pe pozitia a 4-a.
  • A avut acelasi bilant atat pe teren propriu, cat si in deplasare, inregistrand cate 11 victorii, 2 remize si 6 infrangeri.
  • A avut cel mai bun atac al campionatului, cu 71 de goluri inscrise, dand al doilea golgheter, pe Manuel Schaffler, cu 16 goluri.

Concluzii.

• Voi miza pe victoria formatiei gazda in acest joc, acestia avand nevoie de o victorie pentru a evita orice fel de complicatii pe final de joc, miza fiind una insemnata.
  • Astfel, ma astept ca Ingolstadt sa joace la victorie acest joc, acestia demonstrand in meciul tur ca sunt o echipa mult mai puternica decat cea din liga a 3-a, primind gol abia in minutul 90+6, reusind sa marcheze golurile la inceputul celor doua reprize.
  • Totodata, Ingolstadt e o formatie care s-a intarit serios in aparare in perioada de mercato din iarna, apararea aratand foarte bine in ultimele jocuri, Ingolstadt primind gol doar in ultimele 2 jocuri din precedentele 5 disputate, 4 din aceste 5 partide incheindu-se cu victoria acestora.