EURO 2021 – informații utile despre echipele participante

0

Se anunță o vară fierbinte în 2021 după ce EURO 2020 a fost reprogramat pentru acest an din cauza pandemiei de Coronavirus. Până la debutul competiției ne-am propus să prezentăm câteva articole utile atât pentru pariori, cât și pentru restul fanilor fotbalului european.

În acest articol o să-ți prezint pe scurt câteva informații despre echipele participante. Acesta va fi primul Campionat European de fotbal care va conține 24 de echipe. O altă premieră este reprezentată de organizarea acestuia, el urmând a avea loc în 12 orașe diferite din Europa, printre care și București.

Echipele calificate la EURO 2021

Grupa A

Italia

• cum s-a calificat: a câștigat grupa sa de calificare după o prestație impresionantă, cu 10 meciuri câștigate din tot atâtea disputate;
  • cei mai bine cotați jucători: Federico Chiesa (Juventus), Gigio Donnarumma (Milan), Nicolo Barella (Inter), Marco Verratti (PSG) - 60 milioane euro;
  • selecționer: Roberto Mancini;
  • 12 este cota Italiei pentru a câștiga Campionatul European din 2021. Pariază acum!

Elveția

• cum s-a calificat: a câștigat la limită grupa D de calificare, asta după ce a dus o lupta acerbă cu Danemarca și Irlanda;
  • cei mai bine cotați jucători: Nico Elvedi, Denis Zakaria (ambii Monchengladbach) - 32 milioane euro;
  • selectioner: Vladimir Petkovic;
  • are cota 1.55 să iasă din grupe la EURO 2021. Pariază acum!

Turcia

• cum s-a calificat: s-a clasat pe locul 2 în grupă și a fost la doar 2 puncte în urma Franței. A luat doar 3 goluri în 10 meciuri;
  • cel mai bine cotat jucător: Caglar Soyunku (Leicester) - 40 milioane euro;
  • selecționer: Senol Gunes;
  • 7 este cota Turciei pentru a câștiga grupa A. Pariază acum!

Țara Galilor

• cum s-a calificat: a încheiat pe 2 o grupă câștigată de Croația și le-a devansat cu doar 1, respectiv 2 puncte pe Slovacia și Ungaria;
  • cel mai bine cotat jucător: Gareth Bale (Tottenham) - 20 milioane euro;
  • selecționer: Ryan Giggs;
  • are cota 1.75 pentru a trece de grupe la Campionatul European 2021. Pariază acum!

Grupa B

Belgia

• cum s-a calificat: a ajuns la EURO 2020 după ce a câștigat clar grupa de calificare, reușind să se impună în toate cele 10 partide disputate;
  • cel mai bine cotat jucător: Kevin De Bruyne (Manchester City) - 100 milioane euro;
  • selecționer: Roberto Martinez;
  • este a treia favorită la câștigarea turneului cu o cotă de 8. Pariază acum!

Danemarca

• cum s-a calificat: s-a clasat pe locul 2 în grupa din preliminarii, la doar un punct în urma Elveției;
  • cei mai bine cotați jucători: Christian Eriksen (Inter), Pierre-Emile Hojbjerg (Tottenham) - 35 milioane euro;
  • selecționer: Kasper Hjulmand;
  • are cota 4 pentru a câștiga grupa B. Pariază acum!

Finlanda

• cum s-a calificat: a fost una dintre surprizele preliminariilor și s-a calificat de pe locul 2, reușind să devanseze echipe precum Grecia sau Bosnia;
  • cel mai bine cotat jucător: Teemu Pukki (Norwich) - 7 milioane euro;
  • selecționer: Markku Kanerva;
  • are cota 1.45 pentru a NU ieși din grupele Campionatului European din 2021. Pariază acum!

Rusia

• cum s-a calificat: s-a clasat pe locul 2 în grupa Belgiei și a impresionat prin faptul că a marcat în medie peste 3 goluri per joc;
  • cel mai bine cotat jucător: Aleksandr Golovin (Monaco) - 23 milioane euro;
  • selecționer: Stanislav Cherchesov;
  • 1.40 este cota Rusiei pentru a ieși din această grupă. Pariază acum!

Grupa C

Austria

• cum s-a calificat: a ajuns la EURO 2020 după o clasare pe locul 2 în preliminarii, reușind să scoată 19 puncte din 10 partide;
  • cel mai bine cotat jucator: David Alaba (Bayern) - 55 milioane euro;
  • selecționer: Franco Foda;
  • 1.40 este cota Austriei pentru a ajunge în optimi. Pariază acum!

Olanda

• cum s-a calificat: a fost repartizată într-o grupă cu Germania și s-a clasat pe locul 2, reușind să se califice fără probleme;
  • cel mai bine cotat jucător: Frenkie de Jong (Barcelona) - 80 milioane euro;
  • selecționer: Frank de Boer;
  • este favorită clară să câștige grupa C, cota 1.40. Pariază acum!

Macedonia de Nord

• cum s-a calificat: a ajuns la EURO 2021 prin intermediul Nations League, fiind învingătoare în barajele jucate împotriva lui Kosovo și Georgia;
  • cel mai bine cotat jucător: Eljif Elmas (Napoli) - 18 milioane euro;
  • selecționer: Igor Angelovski;
  • este "cenusareasa" grupei și are cota 3.30 pentru a merge mai departe. Pariază acum!

Ucraina

• cum s-a calificat: a impresionat pentru că a câștigat o grupă dificilă, din care au mai făcut parte Portugalia și Serbia;
  • cel mai bine cotat jucator: Viktor Tsygankov (Dinamo Kiev) - 24 milioane euro;
  • selecționer: Andriy Shevchenko;
  • are a doua șansă la câștigarea grupei C, cu o cotă de 5.50. Pariază acum!

Grupa D

Croatia

• cum s-a calificat: n-a avut mari emoții și a câștigat o grupă în care principalele adversare au fost Țara Galilor, Croația și Ungaria;
  • cel mai bine cotat jucător: Mateo Kovacic (Chelsea) - 45 milioane euro;
  • selecționer: Zlatko Dalić;
  • are cota 4 pentru a câștiga grupa D. Pariază acum!

Anglia

• cum s-a calificat: a ajuns la EURO 2021 fără emoții după ce a câștigat grupa din preliminarii cu 7 victorii din 8 posibile;
  • cel mai bine cotat jucător: Harry Kane (Tottenham) - 120 milioane euro;
  • selecționer: Gareth Southgate;
  • este una dintre principalele este favorite să câștige Campionatul European din 2021. Cota pentru a câștiga marele trofeu este 6.50. Pariază acum!

Cehia

• cum s-a calificat: a terminat pe locul 2 grupa câștigată chiar de catre Anglia, la 6 puncte în urma "leilor";
  • cel mai bine cotat jucător: Tomas Soucek (West Ham) - 40 milioane euro;
  • selecționer: Jaroslav Šilhavý;
  • are cota 1.80 pentru a trece de grupe la EURO 2021. Pariază acum!

Scoția

• cum s-a calificat: participă la turneul final datorită victoriilor din baraj, obținute în fața Israelului și a Serbiei. În ambele partide s-a impus la loviturile de departajare;
  • cel mai bine cotat jucător: Andrew Robertson (Liverpool) - 70 milioane euro;
  • selecționer: Steve Clarke;
  • are cota 1.65 pentru a NU ajunge în optimi. Pariază acum!

Grupa E

Spania

• cum s-a calificat: a terminat pe locul 1 grupa din preliminarii, iar în 10 partide a încasat doar 5 goluri;
  • cei mai bine cotați jucători: Marcos Llorente (Atletico), Mikel Oyarzabal (Sociedad), Rodri (Manchester City), Pedri (Barcelona) - 70 milioane euro;
  • selecționer: Luis Enrique;
  • este cotată cu a patra șansă la câștigarea EURO 2021, cu o cotă de 9. Pariază acum!

Polonia

• cum s-a calificat: n-a avut nicio emoție în preliminarii și a câștigat grupa cu un avans de 6 puncte;
  • cel mai bine cotat jucător: Robert Lewandowski (Bayern) - 60 milioane euro;
  • selecționer: Paulo Sousa;
  • are cota 1.45 pentru a merge mai departe. Pariază acum!

Suedia

• cum s-a calificat: a terminat pe locul secund grupa din care a făcut parte și România;
  • cel mai bine cotat jucător: Dejan Kulusevski (Juventus) - 45 milioane euro;
  • selecționer: Janne Andersson;
  • este cotată cu a treia șansă de calificare în grupa E, cu o cotă de 1.50. Pariază acum!

Slovacia

• cum s-a calificat: a avut nevoie de barajele din Nations League pentru a ajunge aici. Le-a învins pe Irlanda și Irlanda de Nord;
  • cel mai bine cotat jucător: Milan Skriniar (Inter) - 55 milioane euro;
  • selecționer: Štefan Tarkovič;
  • are șanse mici să ajungă în optimi, de aceea are cota 1.60 pentru a NU se califica. Pariază acum!

Grupa F

Franta

• cum s-a calificat: a câștigat grupa în care a fost repartizată cu 2 puncte avans față de Turcia;
  • cel mai bine cotat jucător: Kylian Mbappe (PSG) - 160 milioane euro;
  • selecționer: Didier Deschamps;
  • este alături de Anglia favorită să câștige Campionatul European de fotbal 2021. Cota pentru cucerirea trofeului este 6.50. Pariază acum!

Portugalia

• cum s-a calificat: n-a rupt gura târgului în preliminarii și a încheiat pe 2 o grupă câștigată de Ucraina;
  • cel mai bine cotat jucător: Bruno Fernandes (Manchester United) - 90 milioane euro;
  • selecționer: Fernando Santos;
  • are cota 10 pentru a repeta isprava din 2016. Pariază acum!

Germania

• cum s-a calificat: în preliminarii a obținut 21 din cele 24 de puncte puse în joc;
  • cel mai bine cotat jucător: Joshua Kimmich (Bayern) - 90 milioane euro;
  • selecționer: Joachim Low;
  • 2.30 este cota Germaniei pentru a câștiga grupa F. Pariază acum!

Ungaria

• cum s-a calificat: a câștigat barajele din Nations League disputate cu Bulgaria și Islanda;
  • cel mai bine cotat jucător: Willi Orban (Leipzig) - 14 milioane euro;