Pontul zilei 12 ianuarie 2019 – propus de ChirilaDavid25

1
460

Pontul zilei 12 ianuarie 2019

Jocul Lyonului a lasat mult de dorit ieri, acestia obtinand doar o remiza cu Reims, intr-un meci in care au primit gol la unica ocazie de gol a oaspetilor din prima repriza.

Voi schimba competitia, astfel Pontul Zilei din data de 12 ianuarie 2019, va veni dintr-un meci de La Liga, cel dintre Valencia si Valladolid.

Valencia

• Ocupa pozitia a 12-a, avand 22 de puncte, fiind la egalitate de puncte cu vecinele de clasament, Eibar si Real Sociedad.
  • Nu traverseaza o perioada prea buna, venind dupa 2 infrangeri la rand, ambele inregistrate cu acelasi scor 2:1, meciuri in care de la “lilieci” a stralucit un singur jucator, autorul celor 2 goluri, Dani Parejo.
  • A suferit o singura infrangere pe teren propriu in acest sezon, cu Girona, scor 1:0, reusind sa se impuna doar de 2 ori, inregistrand alte 6 remize.

Valladolid

• Se afla pe pozitia a 15-a, avand 21 de puncte, fiind la egalitate de puncte cu locul 14, Celta Vigo.
  • Merge mai prost decat adversara sa, avand 4 partide la rand fara victorie, 3 infrangeri si 1 remiza.
  • Ultima infrangere, a venit in Cupa Spaniei, cu Getafe, scor 1:0, meci decis de un gol inscris de Angel in minutul 90+2.

Concluzii

• Voi miza pe victoria gazdelor in acest meci, acestia avand de-a face cu una dintre cele mai slabe echipe ale momentului in La Liga, echipa ce nu pune probleme pe faza ofensiva.
  • Valencia vine dupa 2 partide absolut modeste, insa situatia in care se afla clubul impune o victorie in acest joc, diferenta de valoare intre jucatorii celor doua echipe fiind una uriasa.
  • Intocmai pe valoarea jucatorilor formatiei gazda mizez in acest joc, acestia reusind sa se mobilizeze cum-necum in partidele de pe teren propriu, unde Valencia are 4 victorii in ultimele 5 jocuri in toate competitiile.