Pontul zilei 16 decembrie 2018 – propus de ChirilaDavid25

0
545

Pontul zilei 15 decembrie 2018

Surprizele se tin lant in Liga 1, ieri venind randul mediesenilor sa practice un joc mult sub asteptari, pe teren propriu, in fata rivalei Hermannstadt, intr-un meci pierdut fara drept de apel, pontul zilei fiind astfel pierdut pentru a 2-a oara consecutiv.

Am sa aleg sa schimb competitia si pentru astazi voi miza pe un meci din Serie A. Astfel, Pontul Zilei din data de 16 decembrie 2018, va veni din partida dintre Cagliari si Napoli.

Cagliari

• Ocupa pozitia a 13-a, avand 17 puncte, fiind la 2 puncte distanta de locul 12, Fiorentina si la 1 punct departare de Empoli si Genoa.
  • Vine dupa 4 remize la rand, 3 din aceste 4 remize fiind cu goluri marcate, doar partida cu Torino, de pe teren propriu, incheindu-se cu scorul de 0:0.
  • In ultimul meci, cel cu AS Roma, de pe teren propriu, s-a vazut condusa la pauza cu scorul de 2:0, Ionita in minutul 84 si Marco Sau in minutul 90+5, aducand 1 punct sarzilor, ultimul gol venind in dubla inferioritate numerica.

Napoli

• Se afla pe pozitia secunda in clasamentul din Serie A, avand 35 de puncte, fiind la 11 puncte in spatele lui Juventus.
  • Merge bine in campionat, unde are 4 victorii in ultimele 5 runde si 1 remiza, remiza cu Chievo, pe teren propriu, scor 0:0.
  • In ultima partida de campionat, a dispus cu 4:0 de Frosinone, intr-un meci desfasurat pe San Paolo.

Concluzii

• Voi miza pe o victorie a formatiei oaspete, una care sa vina cu cel putin 2 goluri inscrise, fiind destul de periculos sa ai un avantaj minim pe tabela in fata unei formatii ca si Cagliari, AS Roma stiind foarte bine asta.
  • Acest meci o regaseste pe formatia gazda neinvinsa in actuala stagiune pe teren propriu, insa acestia nu pot dispune de 5 jucatori de baza in acest joc, fundasii Ceppitelli, Srna si Lyakogiannis si oamenii de atac, Pavoletti si Castro.
  • Cele 4 victorii obtinute de Napoli in ultimele 5 runde, au venit cu cel putin 2 goluri inscrise de catre acestia.