Pontul zilei 9 decembrie 2018 – propus de ChirilaDavid25

Scris de chiriladavid2509/12/2018

Pontul-zilei-09122018

Am revenit pe un trend pozitiv si in curand vom reveni si pe plus, dupa ce ieri Napoli s-a impus fara prea mari emotii, cu scorul de 4:0, suficient pentru ca pontul zilei de ieri sa fie unul castigator.

Voi continua cu Serie A si in aceasta zi, astfel Pontul Zilei din data de 9 decembrie 2018 va fi oferit din confruntarea dintre Parma si Chievo, duel ce va incepe de la ora 16:00.

Parma

• Se afla in acest moment exact la mijlocul clasamentului din Serie A, avand 20 de puncte, fiind la egalitate cu 2 echipe mai bine clasate, Sassuolo si Sampdoria.
  • Are nu mai putin de 6 victorii in acest sezon, doar primele 5 clasate putandu-se lauda cu aceasta performanta.
  • Vine dupa o infrangere, 2:1, cu AC Milan, partida in care Inglese a deschis scorul in 49, cu o lovitura de cap sub transversala, Cutrone egaland in minutul 55, pentru ca inaintea minutului 70, Bastoni sa comita un hent in careu, Kessie transformand penalty-ul primit.

Chievo

• Ocupa ultimul loc, avand doar 2 puncte, fiind cea mai slaba echipa din primele 5 campionate ale Europei, unica fara victorie stagionala.
  • Vine dupa 3 remize, cu Bologna, Napoli si Lazio, doar meciul cu Napoli fiind disputat in deplasare.
  • Are nu mai putin de 15 goluri primite in cele 6 deplasari de pana acum, obtinand doar 2 puncte, cu Roma si Napoli.

Concluzii

• Voi miza pe faptul ca gazdele vor izbuti sa inscrie minim un gol in primele 60 de minute, Parma reusind in acest sezon sa intre de 6 ori in avantaj la cabine, doar primele 4 clasate, plus AS Roma izbutind sa inregistreze aceasta performanta.
  • Totodata, Parma are 3 victorii in ultimele 5 partide de pe teren propriu, cu Cagliari, Empoli si Sassuolo.
  • De la oaspeti vor absenta doua piese importante din aparare, practic cuplul de fundasi centrali, unul experimentat, Rossettini – Tomovic, primul fiind suspendat, in timp ce cel de-al doilea este accidentat, in centrul apararii urmand a evolua tinerii Bani si Barba, asta in caz ca nu se va recuge la Bostjan Cesar, 36 de ani.